İndeks
 Ana Sayfa
 Editör'ün Notu
 Temel Bilgiler
 Akıllı Moleküller
 Genlerin Dünyası
 Hücre
 Deniz Biyolojisi
 Bitkilerin Dilinden
 Vahşi Çiçekler
 Mikrobiyoloji
 Virüsler
 Biyokimya-I
 Biyokimya-II
 Ekoloji
 İlginç Canlılar
 Kainatın Dengeleri
 Sözlük
 Sözlük (Geniş Kapsamlı - ENG)
 Duvar Kağıtları
 Faydalı Linkler
 E-Posta
Evrime Dair
 Önsöz
 İlkel Çorbada Neler Var?
 Fosillerin Görüşleri
 Evrimin Mutasyon Çıkmazı-1
 Evrimin Mutasyon Çıkmazı-2
 Evrimin Mutasyon Çıkmazı-3
 Kompleks Sistemler-1
 Kompleks Sistemler-2
 Bir Yanılgı Olarak Evrim-1
 Bir Yanılgı Olarak Evrim-2
 Sonuç
Kuantum Dünyası
 Kuantum Fiziği ve Determinizm-1
 Kuantum Fiziği ve Determinizm-2
 Kuantum Fiziği ve Determinizm-3
 Kuantum Fiziği ve Determinizm-4
 Kuantum Fiziği ve Determinizm-5
 Geçmişten Günümüze Kuantum-1
 Geçmişten Günümüze Kuantum-2

İstanbul

Site Grafikleri
1024 x 768 Ekran Çözünürlüğünde En İyi Şekilde Görünür.
 
EVRİM SAYFALARI HAKKINDA
 
Biyoloji ile ilgili bir site hazırlamak gerçekten oldukça zor bir iştir. Biyoloji alanındaki bilgilerin sürekli olarak güncellenmesinin yanı sıra, alt kollara ayrılan diğer alanlar (biyofizik, biyokimya, anatomi, genetik, embriyoloji, immünoloji, mikrobiyoloji vs..) neredeyse diğer bilim dalları gibi kendi başlarına birer devasal araştırma alanlarıdır. Bu yüzden biyoloji ile ilgili bir konuya girmeniz demek, sonsuz bir bilgi dünyasının içerisinde kaybolmanız demektir.

 Eğer bir sitede biyoloji ile bilgiler var ise, o sitede canlılığın kökeni ile ilgili bir yazıya rastlamanız olasıdır. Bugün modern biyolojinin çözemediği problem ve aynı zamanda halen büyük tartışma konusu olan yaşamın yeryüzünde nasıl başladığı konusudur.

 Biliyoruz ki canlılığın yeryüzünde başlaması ile ilgili problem iki muhtemel seçeneği beraberinde getirir.Bu seçenekler, yaşamın ya uzun süreli bir evrim ile meydana gelmiş olduğu veya akıllı bir tasarımcı tarafından yaratıldığıdır.İkinci şık (yani yaratıcı kavramı) pozitif bilimin dışında tutulmaktadır. Bu yüzden ilk şık olan " Evrim teorisi" üzerinde durarak biyolojik sistemlerin evrimleşerek meydana gelip gelemeyeceğini göreceğiz.

 "İlkel Çorbada Neler Var?" sayfasında, 1950'li yıllardan bu yana yapılan araştırmalara göz atacağız. Bu bölümde bilim adamlarına ait kitaplardan çarpıcı alıntılar yer almaktadır.

 "Fosillerin Görüşü" sayfasında ise Kambrien patlamasından günümüze kadar olan soy ağaçlarının ne durumda olduklarını, aşamalı ve sıçramalı evrim senaryolarını gözden geçireceğiz.

 Sitemize yakın tarihte eklenen ve toplamda 5 yazı dizisinden oluşan "Evrimin mutasyon Çıkmazı" ve "Bir Yanılgı Olarak Evrim" sayfaları evrim teorisinin karanlık noktalarını tüm detaylarıyla ve anlaşılır bir düzeyde gözler önüne sermektedir. Ziyaretçiler özellikle bu yazı dizilerini okuyarak zihinlerindeki tüm sorulara detaylı cevaplar bulabilirler.

 "Kompleks Sistemler" sayfasında canlılarda yer alan bazı moleküler mekanizmalara değindim. Bu sayfada bazı bölümlerin başında ve sonunda yer alan ***Akademik Bilgi*** ve ***Akademik Bilgi Sonu*** işaretleri arasındaki yazılar, detaylı akademik bilgiler olup bu yazılara yalnızca göz gezdirebilirsiniz. Çünkü bu kısımlardaki bilgiler gerçektende baş döndüren karmaşık sistemleri içermektedir. Öyle ki siz ziyaretçilerde bu sistemleri gördüğünüzde, hücredeki karmaşanın ne boyutlarda olduğuna şahit olacaksınız.

 Kompleks sistemler sayfalarının her ikisinde toplam 5 temel kompleks sistemin mekanizmaları anlatılmaktadır. Bu sistemler, göz, bakteri kamçısı, kanın pıhtılaşması, savunma sistemi mekanizmaları ve Adenin nükleotid üretim aşamalarını kapsamaktadır. Aslında biyolojik sistemlere daha binlerce örnek verilebilir ve her bir sistem kendi içerisinde indirgenemez bir kompleks mekanizmaya sahiptir. Ancak organizmada cereyan eden bütün sistemleri yazmaya kalkışsaydık yüzlerce hatta binlerce web sayfası oluşturmamız gerekecekti. Elbette ki bu örneklerden yalnızca bir tanesi bile hücredeki karmaşanın boyutlarını göstermeye yetmektedir.

 "Sonuç" sayfasında ise bilim adamlarının evrim teorisi hakkındaki görüşlerine yer verilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.

 Biliyoruz ki evrim teorisi için bu güne kadar birçok tez ileri sürüldü. Kimine göre bilimselliğini koruyan ve delillere dayana, kimine göre ise bilimsel olarak tamamen çökertilmiş bir teori.

 Bu sayfalarda yer alan yazıları okuyarak, evrim teorisiyle ilgili aklınızı kurcalayan her tür soruya yanıt bulabilirsiniz.


 

 

 

Ana Sayfa | Editör'ün Notu | Sözlük | Duvar Kağıtları | Linkler
 

instagram.com/ahmet.eksik

biyolojidunyasi@hotmail.com